Tezele Eclesiologice ale Mitropolitului Kiprianos de Oropos si Fili

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  Veniamin Ilie la data de Mier Noi 17, 2010 7:57 pm

TEZELE ECLESIOLOGICE ALE MITROPOLITULUI KIPRIANOS DE OROPOS SI FILI
INVATATURA ERETICA A MITROPOLITULUI GREC KIPRIANOS.

TEZELE ECLESIOLOGICE ALE MITROPOLITULUI KIPRIANOS DE OROPOS SI FILI Autor: Veniamin Ilie
Veniamin Ilie

Data de inscriere : 17/11/2010
Varsta : 28
Localizare : Br

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Veniamin Ilie la data de Mier Noi 17, 2010 8:04 pm

Mitropolitul Kiprianos de Oropos si Fili este unul dintre ierarhii greci. Acesta a intrat in comuniune cu Mitropolia Bisericii de Stil vechi din Romania in urma cu aproximativ 30 de ani. Acesta are o identitate foarte bolnavicioasa, din punct de vedere canonic, si chiar Sinodul condus de acesta (defapt, intemeiat de acesta, pentru ca el razvratindu-se pe Sinoadele pe stil vechi din Grecia, s-a declarat Arhiepiscop si Mitropolit si si-a facut propriul Sinod). Cu toate acestea, Mitropolitul Kiprianos este cun oscut de foarte multi romini pentru faptele sale caritabile din Africa, desi posibilitatile financiare ii permit acest lucru (Sinodului, pentru ca el acum nu mai este deloc activ, fiind de cativa ani retras din Sinod, fiind in coma). Desi faptele caritabile ale Sinodului Kiprianit, din Africa, le fac foarte mare reclama, totusi, poporul Ortodox roman nu cunoaste ereziile pe care le invata acest Mitropolit. De pilda, dincolo de ceea ce scrie in cartea publicata mai sus, pot sa va spun particular si faptul ca grecii pe langa faptul ca recunosc hirotoniile celor de pe stil nou, ei nu se deosebesc cu nimic de Patriarhia Moscovei, care desi este pe stil vechi, este si in erezia serghianismului si a ecumenismului. Din nefericire, erezia kiprianismului este mai grava, din punct de vedere ortodox-traditional. Cu toate acestea, desi poporul român cunoaste toate detaliile ce sunt in cartea de mai sus, Sinodul grec nu ia nicio masura canonica. Dimpotriva, Mitropolitul am vazut ca ia apararea grecilor. De ce? El tiu mai "bine"...
Veniamin Ilie

Sus In jos

Mesaj  Anca la data de Mier Noi 17, 2010 8:07 pm

Cred ca simbolurile unor episcopi din BOSVR s-ar potrivi acestea $ pentru ca ei prin asta justifica sustinerea ciprianistilor.

Anca
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Mich_45u la data de Mier Noi 17, 2010 8:18 pm

Si daca le dau bani ce? ori fac ceva rau cu ei? Au construit poate cea mai frumoasa si luxoasa catedrala din Suceava. Nu trebuie sa-i critice nimeni. Stiu ei sa adune banul si sa-l foloseasca in scopuri bune Smile

Mich_45u
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Anca la data de Mier Noi 17, 2010 8:20 pm

Da... ce sa vorbim acum Rolling Eyes pentru bani ei au ajuns sa ascunda unele lucruri. De aia tac mar cand vine vorba de chiprianisti, pentru ca de acolo vine malaiul. Daca nu le-ar da grecii, de unde si-ar mai continua palatele? SMERENIA Sfantului Glicherie nu o au in niciun caz. No

Anca
Vizitator

Sus In jos

Re: Tezele Eclesiologice ale Mitropolitului Kiprianos de Oropos si Fili

Mesaj  Catalin la data de Mier Noi 17, 2010 8:22 pm

Stilistii (cuvint cenzurat pentru vulgaritate de catre adm). Ei mint ca sunt in adevarata credinta da ei sunt tot in oala aia in care fierbe si BORul

Catalin
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Veniamin Ilie la data de Mier Noi 17, 2010 8:34 pm

Nu cred ca pentru bani fac toate astea. Mai este ceva: daca ei ar incerca sa se separa de greci, atunci ar aparea si alte probleme canonice:
1. CINE A UNIT BOSVR cu KIPRIANISTII?
2. De ce s-a tacut?
3. Cine trebuie pedepsit (dintre români)?
4. Negarea tainelor kiprianitilor pentru erezie.
Si va dati seama ca nu ar putea niciunul dintre ierarhi sa faca ceva pentru a indrepta aceste puncte canonice. Adevarul este ca pana nu ia cineva o atitudine, nu se va rezolva nimic! BOSVR va ramane condusa de niste maini mai mult sau mai putin cresine, mai ales ca totusi este vorba despre o erezie nu de azi de ieri, ci de una de zeci de ani in Biserica Kiprianită.
Vorbeam cu niste Episcopi pe vechi si spuneau ca se va decide in Sinod ce se va face. La ora actuala nu prea pasa nimanui ca unii dintre credinciosii si clericii BOSVR deja s-au indreptat spre Sinodul lui Kiousis, unul eretic ca si al lui Kiprianos. Si la noi (la B.O.T.R.) au inceput sa vina credinciosi din BOSVR, si chiar unii de care nu ne asteptam. Din pacate, nu este problema aici, ci ca unii au ales sa mearga nicaieri in alta parte decat pe la greci, care stiti bine ce fel de eretici sunt. Voi ruga Admin-ul sa faca un forum nou despre Sinodul lui Kiousis ca sa postez acolo ceva materiale.
Veniamin Ilie

Sus In jos

Mesaj  Tatiana25 la data de Mier Noi 17, 2010 8:49 pm

Voi credeti ca din 11 Episcopi ai Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din Romania, niciunul nu face nimic? Asta este partea voastra. Daca nu ar face nimic, atunci BOSVR s-ar duce in erezie, nu doar cu vorbe! Nu mai dati cu parerea daca nu stiti despre ce este vorba.
Tatiana25

Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Mesaj  Veniamin Ilie la data de Mier Noi 17, 2010 8:52 pm

Tatiana25, problema este ca in prezent, TU NU STII CARE ESTE SITUATIA B.O.S.V.R si dai cu parerea! S-A AFLAT DE CEVA TIMP CA B.O.S.V.R se afla intr-o erezie de mai bine de 20 de ani. Ce vrei mai mult? Sa faca erezii papiste ca sa vezi tu ca este o erezie??? Kiprianismul este tot o erezie. Ce trebuie, sa se inchine la Mohamad ca sa vezi si tu? Au comuniune cu o Biserica eretica!!! Este destul de grav! Nu este vina lor, a episcopilor mai tineri, ci a celor bătrani care tac din gura ca la le iasa si lor "ceva" Rolling Eyes
Veniamin Ilie

Sus In jos

Mesaj  Tatiana25 la data de Mier Noi 17, 2010 8:52 pm

Ce erezie mei? BOSVR nu are erezii! Este dreapta credinta!
Tatiana25

Sus In jos

Mesaj  Anca la data de Mier Noi 17, 2010 8:55 pm

Tatiana25, departe de subiect. Nu stiu de ce te mai bagi in seama daca tu nu pricepi ce citesti. Cum ce erezie? Kiprianismul, stii ce inseamna? Stii si tu ca baba Tantza ca Shocked Embarassed vine un mitropolit' mama' din Grecia si este pe vechi bounce Si voi habar nu aveti ce episcopi vin de la greci. Asta incercam sa vorbim aici. Daca nu stii, de ce te bagi? Stai si citeste ce scriu altii. Mad

Anca
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Tatiana25 la data de Mier Noi 17, 2010 8:56 pm

Inainte sa-mi ordoni mie ce sa fac, mai bine te-ai inregistra si tu ca si mine, nu ai scrie cu nume anonim! Sau nu stii nici atata sa faci? Ca despre kiprianism vad ca stii sa vorbesti.
Tatiana25

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mier Noi 17, 2010 8:58 pm

Exclamation Exclamation Exclamation Daca va mai certati, incep cu excluderi. Sunteti de acord? Sper sa nu incep cu unul din voi. hai sa discutam, nu sa ne certam ca pe alte forumuri. Exclamation Exclamation Exclamation

Admin
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ortodox.wikiforum.ro

Sus In jos

Mesaj  Tatiana25 la data de Mier Noi 17, 2010 8:58 pm

Bine, dar si Anca sa se inregistreze ca sa respecte totusi regulile forumului.
Tatiana25

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Mier Noi 17, 2010 8:59 pm

Forumul are reguli de politete, dar nu si de inregistrare. De aceea am ales ca toti sa poata scrie.

Admin
Admin

Vezi profilul utilizatorului http://ortodox.wikiforum.ro

Sus In jos

Mesaj  Anca la data de Mier Noi 17, 2010 9:01 pm

Multumesc Admin. Si ca sa vada ca am bun simt, o sa-mi fac si eu un cont. Eu nu am adresa email. Sunt putin cam invechita. Am vazut ca se poate scrie, si am scris si eu. Ma bucur. Multzam fain!

Anca
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Blah la data de Joi Noi 18, 2010 10:25 pm

Plictisitor.

Blah
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat